Close Menu
    Facebook X (Twitter) Instagram
    NYKYAIKAONLINE
    • Etusivu
    • Artikkelit
      1. Hengellisyys
      2. Raamatun selitys
      3. Toimittajalta
      4. Uskon piirteet
      Featured
      15.03.20220

      ValonSÄteet olohuonekokoussarja 19.3.2022 alkaen

      Recent
      14.05.2025

      Omaksu ylösnousemuksen voima

      01.04.2025

      ADRAn uutiskirje 3/2025

      09.09.2024

      Nykyajan pääkirjoitus 9/2024: Etupihtipoimu-ystävällinen seurakunta

    • Uutiset
      1. Kotimaa
      2. Ulkomaat
      3. Tapahtumat
      4. Tiedotteet
      5. Tiedoteblogi
      Featured
      03.04.20250

      Kesäjuhlat Peurungassa 6.-8.6.2025

      Recent
      09.10.2025

      Hallituksen päätöksiä syyskuu 2025

      29.09.2025

      ADRAn uutiskirje 9/2025

      11.09.2025

      Kirkko hakee mediasuunnittelijaa

    • Tilaukset
    • Aikataulu 2025
    • Lahjoita
    • Suomen Adventtikirkko
    NYKYAIKAONLINE
    You are at:Etusivu » Sample Page » Moniäänistä ykseyden puolustusta TEDin kevätkokouksessa
    David Trim pitämässä aamuhartautta TEDin kevätkokouksessa.

    Moniäänistä ykseyden puolustusta TEDin kevätkokouksessa

    0
    By Anne Harju on 29.06.2016 Ulkomaat, Uutiset

    Trans-Euroopan osaston (TED) kevätkokous pidettiin toukokuun loppupuolella Newboldissa, Englannissa. Sinne oli kokoontunut 15 johtajaa, jotka edustivat 22 maata, joissa asuu ihmisiä eri kulttuureista sekä kielistä ja jotka ajattelevat eri näkökulmista sitä, miten TEDin johtajat voivat toteuttaa Jeesuksen toivetta ”että he kaikki olisivat yhtä” (Joh. 17:21).

    David Trim, joka johtaa pääkonferenssissa maailmanlaajuisen kirkomme tietojen vuosittaisesta arkistoinnista ja tilastoinnista vastaavaa jaostoa, auttoi ymmärtämään Joosuan kirjan luvun 22 kertomusta ymmärtämättömyydestä. Hän kertoi, kuinka keskustelemalla toistensa kanssa, ilman tuomitsemista ja huolellisesti kuuntelemalla, mahdollinen sota voitiin välttää ja kääntää ylistykseksi, jossa kaikki lauloivat samaa laulua moniäänisesti. Luku kannattaa lukea. Se on kuvaus kriisinhallinnasta sekä siitä, kuinka erilaiset ryhmät, jotka palvovat kaikki samaa Jumalaa, voivat ylistää häntä ennemmin kuin syyttää toisiaan väärintekemisistä.

    Kokouksessa TEDin johtokunta kävi läpi raha-asioita, hyväksyi tilintarkastajan raportin, äänesti rahavarojen käytöstä, joilla edistetään kirkon tehtävää, sekä käytti aikaa keskittyen kirkon tehtävään ja pohtien adventistista identiteettiä Euroopan kontekstissa. Avustuksia päätettiin myöntää raamattukurssien kehittämiseen sekä vuonna 2017 Valenciassa, Espanjassa, järjestettävän Euroopan nuorisokongressin kuluihin.

    Bosnialle, Suomelle, Latvialle, Makedonialle ja Norjalle myönnettiin rahallista avustusta Ellen Whiten kirjojen käännöstyöhön. Lisäksi äänestettiin odottamattomasta ehdotuksesta, että Ellen Whiten perikunta harkitsisi Whiten keskeisten kirjojen kielen nykyaikaistamista.

    ”Kodin ihanteita sisältää loistavaa materiaalia, mutta se on kirjoitettu niin vanhalla kielellä, että monilla jäsenillämme on vaikeuksia lukea sitä, ja sen vuoksi he jäävät paitsi sen käytännöllisistä ohjeista”, sanoi Karen Holford, TEDin perhetyön jaostojohtaja.

    David Neal, joka tällä hetkellä toimii Irlannin lähetyksessä, valittiin TEDiin kokoaikaiseksi kristillisen vastuun jaostojohtajaksi. Se on toimi, jota pääkonferenssi rahoittaa seuraavat 3½-vuotta. ”Kristillisen vastuun ytimessä on kutsu antaa Jumalan hallita minua”, totesi Neal äänestyksen jälkeen. ”Vanha gospellaulu Take My Life and Let it be (suom. Ota elämäni ja anna sen säilyä niin) muistuttaa minua Paavalin sanoista: ’Minut on Kristuksen kanssa ristiinnaulittu. Enää en elä minä, vaan Kristus elää minussa’ (Gal. 2:19, 20). Ota kaikki, mitä minulla on, Jumala, taitoni, ajatukseni, aikani, terveyteni, perheeni, varani – luomuksesi, jota sinä olet pyytänyt minun hallita – se on kaikki sinun. Kuinka voisin käyttää sitä sinun parhaaksi katsomaasi tarkoitukseen?” jatkoi Neal. Neal on tunnettu innostuksestaan ja tarkkanäköisyydestään. ”Kuvittele, kuvittelehan, millainen mullistus voi vallata sijaa elämässämme, kirkoissamme, yhteisöissämme, jos meidän arvomaailmamme kasvaa ja kypsyy”, Neal sanoi.

    Terveysalan asiantuntija, Torben Bergen, TEDin terveystyön jaostojohtaja, voi seuraavaksi lisätä sinkkutyön omaan portfolioonsa. Hilde Huru, maallikkoedustaja Norjasta, valittiin TEDin johtokuntaan. Claudio Gulyas valittiin uudelleen Kreikan adventtikirkon johtajaksi, kuten myös Branislav Mirilov adventtikirkon johtajaksi Kyproksella. TEDin talousjohtaja, Nenad Jepuranovic, tulee toimimaan sihteeri-talousjohtajana Kreikassa. Hän auttaa seuraamaan tilannetta kirkossa, joka on kamppaillut taloudellisten vaikeuksien kanssa lamasta lähtien. TEDin apulaissihteeri Dean Papaioannou tulee toimimaan samoissa tehtävissä Kyproksella. TED ottaa suoraa vastuulleen Kyproksen osastomme hyvin pienenä toimialueena, ja sille valittiin johtokunta.

    Päivän päätteeksi keskusteltiin TEDin johtajan, Raafat Kamalin johdolla tarpeesta järjestää lähetyskonferenssi. Sellainen on järjestetty yli 20 vuotta sitten Euroopassa. Sinä aikana kirkossa ja ympäröivässä maailmassa on nähty valtava muutos. – tedNEWS

     

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleSuomen kristillisen yhteiskoulun auringon hellimät kevätjuhlat
    Next Article Uudet todisteet vievät pohjaa makroevoluutiolta

    Related Posts

    Hallituksen päätöksiä syyskuu 2025

    ADRAn uutiskirje 9/2025

    Kirkko hakee mediasuunnittelijaa

    Comments are closed.

    Viimeisimmät jutut
    • Hallituksen päätöksiä syyskuu 2025
    • ADRAn uutiskirje 9/2025
    • Kirkko hakee mediasuunnittelijaa
    • SKYK hakee opettajaa
    • Terveystapahtuma 18.-20.9.
    AIHEALUEET
    • Artikkelit (47)
      • Hengellisyys (20)
      • Raamatun selitys (5)
      • Terveys (1)
      • Toimittajalta (5)
      • Uskon piirteet (10)
    • Uutiset (283)
      • Kotimaa (64)
      • LaNu (5)
      • Tapahtumat (17)
      • Tiedotteet (119)
      • Ulkomaat (79)
    ARKISTOSSA
    Lehden tilaaminen
    Nykyaika-lehden ja Raamatun Sanoman tilausasioissa yhteys puhelimella maanantaisin ja torstaisin virka-aikaan numeroon 03 3611 252 (Pekka Kärkkäinen). Nykyaika-lehden kestotilaushinta 95 € (2023). Raamatun Sanoman kestotilaushinta 42 € (2023).

    Copyright © 2015-2023 Media7 Julkaisut / Suomen Adventtikirkko. Kaikki oikeudet pidätetään.

    © 2025 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.