Close Menu
    Facebook X (Twitter) Instagram
    NYKYAIKAONLINE
    • Etusivu
    • Artikkelit
      1. Hengellisyys
      2. Raamatun selitys
      3. Toimittajalta
      4. Uskon piirteet
      Featured
      15.03.20220

      ValonSÄteet olohuonekokoussarja 19.3.2022 alkaen

      Recent
      14.05.2025

      Omaksu ylösnousemuksen voima

      01.04.2025

      ADRAn uutiskirje 3/2025

      09.09.2024

      Nykyajan pääkirjoitus 9/2024: Etupihtipoimu-ystävällinen seurakunta

    • Uutiset
      1. Kotimaa
      2. Ulkomaat
      3. Tapahtumat
      4. Tiedotteet
      5. Tiedoteblogi
      Featured
      03.04.20250

      Kesäjuhlat Peurungassa 6.-8.6.2025

      Recent
      09.10.2025

      Hallituksen päätöksiä syyskuu 2025

      29.09.2025

      ADRAn uutiskirje 9/2025

      11.09.2025

      Kirkko hakee mediasuunnittelijaa

    • Tilaukset
    • Aikataulu 2025
    • Lahjoita
    • Suomen Adventtikirkko
    NYKYAIKAONLINE
    You are at:Etusivu » Sample Page » Huomiotta jätetty lähetyskenttä

    Huomiotta jätetty lähetyskenttä

    0
    By Anne Harju on 08.06.2021 Uutiset

    On olemassa paljon perusteluja sille, miksi tietyt lähetyskentät ovat kaikkein laiminlyödyimpiä maailmassa. Jotkut väittäisivät niiden olevan ihmisryhmiä, maita tai jopa kaupunkeja. Mitä tekisit, jos kertoisin sinulle, että on olemassa kenttä, jolla on yli 2,7 miljardia ihmistä, joiden tulisi saada kuulla Jumalasta, mutta että meillä ei ole riittävästi lähetystyöntekijöitä sitä varten? On arvioitu, että ympäri maailmaa on 2,7 miljardia henkilöä, jotka pelaavat internetissä jotain peliä. Kyseessä on karkeasti arvioiden kolmasosa maailman väestöstä. Suurin osa näistä pelaajista käyttää tänäänkin aktiivisesti yli 4,7 miljardia mobiililaitetta. Vaikka aiemmin lähetyskentät saattoivat tuoda mieleen kuvia kaukaisista maista ja eksoottisesta ruoasta, tällä hetkellä ne näyttävät enemmänkin hohtavilta näyttöruuduilta tai pelikonsoleilta. Joten jos sinulla on älypuhelin ja palo ihmisiä kohtaan, jatka lukemista. Tarvitsemme apuasi!

                          Maailmanlaajuisen adventtikirkon virallinen televisiokanava Hope Channel julkaisi äskettäin Heroes 2 -raamattutriviapelin. Heroes on ilmainen sovellus, jonka avulla pelaajat voivat osallistua raamatunkertomukseen. Peli on yksi tapa seurata Jeesuksen metodia, sillä sovellus löytää ihmiset juuri sieltä, missä he ovat, ja puhuu heille heidän omalla ”pelaajien kielellään”. Kansainvälinen tiimi on työskennellyt väsymättömästi yli kahden vuoden ajan suunnitellen kauniita tietokonehahmoja, säveltäen peliin musiikin sekä laatien raamatunopetuksen ja kilpailukysymykset. Kääntäjien tiimi toteutti sovelluksen englannin, espanjan, portugalin ja ranskan kielellä. Unelmamme on kuitenkin paljon suurempi kuin se! Uskomme, mitä Jeesus sanoi: ”Menkää siis ja tehkää kaikki kansat minun opetuslapsikseni: kastakaa heitä Isän, Pojan ja Pyhän Hengen nimeen.” (Matt. 28:19.) Hän tarkoitti juuri tätä. Haluamme siis käännättää Heroes 2:n yli 25 kielelle!

    Kutsu kääntäjille

    Jos kielitaitosi on hyvä ja sydämesi palaa lähetystyölle, tarvitsemme apuasi! Kutsumme kaikkia kääntäjiä tekemään mahdolliseksi sen, että tämä kekseliäs digitaalinen evankeliointityökalu tulisi kaikkien saataville. Jos haluat toimia vapaaehtoisena kääntäjänä, pyydämme, että rekisteröidyt seuraavassa osoitteessa: https://bit.ly/heroestranslation. Tarjoamme erityisen tätä projektia varten suunnitellun työkalun auttamaan sinua! DeepVision, ukrainalaisten kristittyjen ohjelmistokehittäjien tiimi, loi The Adventist Translator App -sovelluksen adventistikääntäjille. Se toimii alustana, jonka tarkoituksena on tukea vapaaehtoisten kääntäjien työtä ympäri maailman. ”Ihmisten tulee voida käyttää Raamattuun perustuvaa ohjelmaa omalla äidinkielellään”, sanoo pastori Sam Neves, pääkonferenssin apulaisviestintäjohtaja. ”Adventisteille tarkoitettu käännössovellus auttaa erilaisten hankkeiden kääntämisessä kaikille kielille, jotta miljoonat ihmiset voivat interaktiivisesti osallistua Raamatun kertomuksiin.”

                          Jos haluat auttaa meitä löytämään ihmisiä sieltä, missä he ovat, ja jakaa heille evankeliumia heidän omalla kielellään, liity kääntäjiemme tiimiin! Jos kielet eivät ole vahvuutesi, mutta haluat silti tukea meitä, voit liittyä Ambassadors Program -ohjelmaamme. Vieraile sivustollamme https://www.heroesbibletrivia.org/en/ ja rekisteröidy päästäksesi osallistumaan laadukkaaseen koulutukseen ja löytääksesi muuta materiaalia.

                          Halutessasi saada lisätietoa ota meihin yhteyttä: info@heroes.adventist.org, Facebook, YouTube, Instagram @heroesbibletrivia – Vanesa Pizzuto

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleEnemmän Jeesusta, hengelliset kesäjuhlat netissä 8.–13.6.2021
    Next Article Evankelioivan nettikokoussarjan jälkeen yli 2300 henkilöä liittyi seurakuntaan Karibialla

    Related Posts

    Hallituksen päätöksiä syyskuu 2025

    ADRAn uutiskirje 9/2025

    Kirkko hakee mediasuunnittelijaa

    Comments are closed.

    Viimeisimmät jutut
    • Hallituksen päätöksiä syyskuu 2025
    • ADRAn uutiskirje 9/2025
    • Kirkko hakee mediasuunnittelijaa
    • SKYK hakee opettajaa
    • Terveystapahtuma 18.-20.9.
    AIHEALUEET
    • Artikkelit (47)
      • Hengellisyys (20)
      • Raamatun selitys (5)
      • Terveys (1)
      • Toimittajalta (5)
      • Uskon piirteet (10)
    • Uutiset (283)
      • Kotimaa (64)
      • LaNu (5)
      • Tapahtumat (17)
      • Tiedotteet (119)
      • Ulkomaat (79)
    ARKISTOSSA
    Lehden tilaaminen
    Nykyaika-lehden ja Raamatun Sanoman tilausasioissa yhteys puhelimella maanantaisin ja torstaisin virka-aikaan numeroon 03 3611 252 (Pekka Kärkkäinen). Nykyaika-lehden kestotilaushinta 95 € (2023). Raamatun Sanoman kestotilaushinta 42 € (2023).

    Copyright © 2015-2023 Media7 Julkaisut / Suomen Adventtikirkko. Kaikki oikeudet pidätetään.

    © 2025 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.