Close Menu
    Facebook X (Twitter) Instagram
    NYKYAIKAONLINE
    • Etusivu
    • Artikkelit
      1. Hengellisyys
      2. Raamatun selitys
      3. Toimittajalta
      4. Uskon piirteet
      Featured
      15.03.20220

      ValonSÄteet olohuonekokoussarja 19.3.2022 alkaen

      Recent
      14.05.2025

      Omaksu ylösnousemuksen voima

      01.04.2025

      ADRAn uutiskirje 3/2025

      09.09.2024

      Nykyajan pääkirjoitus 9/2024: Etupihtipoimu-ystävällinen seurakunta

    • Uutiset
      1. Kotimaa
      2. Ulkomaat
      3. Tapahtumat
      4. Tiedotteet
      5. Tiedoteblogi
      Featured
      03.04.20250

      Kesäjuhlat Peurungassa 6.-8.6.2025

      Recent
      04.12.2025

      Terveisiä Aitolahden seurakunnasta

      27.11.2025

      ADRAn uutiskirje 11/1025

      19.11.2025

      Hallituksen päätöksiä, marraskuu 2025

    • Tilaukset
    • Aikataulu 2025
    • Lahjoita
    • Suomen Adventtikirkko
    NYKYAIKAONLINE
    You are at:Etusivu » Sample Page » Mark Finley evankelioimassa Dublinissa

    Mark Finley evankelioimassa Dublinissa

    0
    By Timo Flink on 08.10.2015 Ulkomaat
    Dublinissa, Irlannin pääkaupungissa, on meneillään kaksivuotinen (2014–2015) evankelioimiskampanja City of Hope (Toivon kaupunki), joka on osa adventtikirkon kansainvälistä kaupunkimissiota. Evankelista Mark Finley vieraili syyskuussa Dublinissa kolmannen kerran projektin aikana. Hänen nelipäiväiseen kokoussarjaansa oli jaettu 11 000 mainosta ympäri Dublinia. Adventtikirkko on jo vuo-sien ajan tehnyt kaupungin suhteen erityisen paljon työtä tavoittaakseen ihmisiä Jeesukselle. Finley kertoi iloitsevansa siitä, kuinka pastorit ja seurakunnanjäsenet ovat kuluneen 1½-vuoden aikana alkaneet nauttia evankeliumin levittämisestä, ja seurakunta on kasvanut lähes 70 ihmisellä. Finley on avannut vaimonsa Teenien kanssa kaupungissa myös monitoimikeskuksen.
    Finleyn kokoussarjaan otti osaa 10–15 seurakuntaan kuulumatonta ihmistä. Heidän joukossaan oli eräs joka totesi: ”Pelkään Jeesusta.” Nuori mies tiedosti kamppailevansa Jeesusta vastaan, joka on tuomitseva ja syyttävä. Tämä hänen toteamuksensa johti keskusteluun katumuksesta, kiirastulesta ja helvetistä. Lähtiessään tilaisuudesta miehellä oli halu etsiä Raamatun antamia vastauksia kysymyksiinsä.
    Finley puhui tilaisuuksissaan myös erilaisista pakolaiskriiseistä, joiden kanssa maailma on kamppaillut viimeisten kuluneiden vuosikymmenten aikana, mukaan lukien meneillään oleva kriisi. Finlay viittasi Jeesuksen sanoihin: ”En minä jätä teitä orvoiksi.” (Joh. 14:18.) Se on vastalääkettä siihen kokonaisvaltaiseen hylätyksi tulemisen kokemukseen, jota hyvin monet ihmiset ovat tunteneet ympäri maailmaa. ”Kirjoitukset tuovat toivon sanoman siitä, että emme ole yksin emmekä hylättyjä. Sanoma Jeesuksesta auttaa meitä säilyttämään toivon elämässä”, Finley kertoi. Hän korosti myös Ef. 2:19, jossa sanotaan: ”Te ette siis enää ole vieraita ja muukalaisia, vaan kuulutte Jumalan perheeseen, samaan kansaan kuin pyhät.”
    Sapattina järjestettiin tavanomaista isompi tilaisuus Ballsbridgen hotellissa. 700-paikkainen juhlasali täyttyi ympäri Irlantia tulleista ihmisistä. Finley puhui siitä, mitä merkitsee olla adventisti tässä ajassa. ”Se on viestinä olemista projektissa, joka on meitä suurempi. Tarkoitus on jakaa Jumalan armoa maailmalle, ja siihen tarvitaan meidän kaikkien paras ponnistus.”
    Monet osanottajat kommentoivat sitä, että he eivät olleet koskaan aiemmin kuulleet adventistien ydinsanomaa, kolmen enkelin sanomaa Jeesuksen pikaisesta takaisintulosta (Ilmestyskirja 14), esitettynä niin positiivisella tavalla. Useat osallistujat todistivat päivän aikana ja kertoivat siitä, miten he pyrkivät tavoittamaan ihmisiä Jeesukselle ja kasvamaan lähemmäs Jumalaa. Eräs laulaja paikallisesta kuorosta kertoi, kuinka hän oli aikonut liittyä adventtikirkkoon jo vuoden ajan ystävyyssuhteensa ja hänelle osoitetun välittämisen ansiosta. Samaisena iltana hänet kastettiin viiden muun henkilön kanssa. – Adventist Review / Nykyaika
    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleHallituksen päätöksiä 26.4. ja 24.5.2015
    Next Article Martti Lutherille aukio Roomaan

    Related Posts

    ADRAn uutiskirje 11/1025

    Trans-Euroopen osaston uudet jaostojohtajat

    Maailmanlaajuisen adventtikirkon yleiskokous 3.-12.7.2025

    Comments are closed.

    Viimeisimmät jutut
    • Terveisiä Aitolahden seurakunnasta
    • ADRAn uutiskirje 11/1025
    • Hallituksen päätöksiä, marraskuu 2025
    • Hallituksen päätöksiä syyskuu 2025
    • ADRAn uutiskirje 9/2025
    AIHEALUEET
    • Artikkelit (47)
      • Hengellisyys (20)
      • Raamatun selitys (5)
      • Terveys (1)
      • Toimittajalta (5)
      • Uskon piirteet (10)
    • Uutiset (286)
      • Kotimaa (65)
      • LaNu (5)
      • Tapahtumat (17)
      • Tiedotteet (120)
      • Ulkomaat (80)
    ARKISTOSSA
    Lehden tilaaminen
    Nykyaika-lehden ja Raamatun Sanoman tilausasioissa yhteys puhelimella maanantaisin ja torstaisin virka-aikaan numeroon 03 3611 252 (Pekka Kärkkäinen). Nykyaika-lehden kestotilaushinta 95 € (2023). Raamatun Sanoman kestotilaushinta 42 € (2023).

    Copyright © 2015-2023 Media7 Julkaisut / Suomen Adventtikirkko. Kaikki oikeudet pidätetään.

    © 2025 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.